Aah ihana ja lämmin kevät tuli
Alkaa monelaista kukkaa löytyä puistosta
Tällä viikolla löytyneet kukkijat samassa kuvassa
![]() |
Tämän viikon lainakirjat |
Vielä on lukematta tuo keskimmäinen kirja, Melkein geisha. Aloitan varmaan sen tänään.
Huomenna on pitkäperjantai.
Tänään olisi ollut äitini syntymäpäivä, hän oli syntynyt 107 vuotta sitten.
Lapsuudessani ei saanut tehdä pitkäperjantaina oikein mitään muuta kuin ihan pakolliset, kuten karjanhoito ja tietysti jotain ruokaa on pitänyt perheelle laittaa. Muuten vain kuunneltiin radiosta jumalanpalvelus, eipä juuri muuta saanut tehdä, ei käyty kylässäkään. Ehkä luin jotain kuitenkin.
Niinpä tänään leivoinkin pääsiäiseksi kääretorttua. Kun en laita tarpeeksi sokeria, niin eihän se liian makeaa ollut. Muuten pääsiäiseksi en ole mitään sen kummempaa laittanut. Vanhat koristeet laittelin parvekkeelle ja yksi narsissi ruukku tuli ostettua.
🐥Hyvää Pääsiäistä!🐣
Hyvää Pääsiäistä myös Sinulle 🐣🐤🐥
VastaaPoistaKiitos!
PoistaPuistosta löytyy valtavasti erilaista kukkijaa.
VastaaPoistaHyvä, että tänä päivänä kaikki saavat viettää pääsiäistä haluamallaan tavalla.
Hyvää pääsiäistä sinulle!
Kiitos! Niinpä, on ihan eri aika nyt.
PoistaPuistoissa jo kukkii, täällä luonnon metsissä vasta leskenlehdet ja pari sinivuokkoa olen nähnyt.
VastaaPoistaMinäkin olen lukenut Jokisen kaikki Koskinen-sarjan lähes 30 kpl kirjaa. Niissä on tuttua Tamperetta.
No niin, huomasin että kohta tulee se 30. ja vain S- kauppoihin. Sitä ei koskaan tiedä onko se viimeinen. Niitä elokuvia ja sarjoja tulee uusintoina koko ajan tv;stä. On niissä paljon tuttuja paikkoja.
PoistaPalio on puistoos jo kukkivia kukkia. Hyvää pääsiäästä!
VastaaPoistaNiinpä, Kiitos!
PoistaTuo Melkein Geisha meni minulla Lukemattomien kirjojen listalle. Eikä "vähintään" sen takia, että Poika on saanut minutkin pikkuisen hurahtamaan mm. japanilaiseen kirjallisuuteen ym. Hän itse tekee tällä hetkellä ensimmäistä käännöstyötään japanista suomeksi - arvaat varmaan, että kunhan se aikanaan ilmestyy, pistän teidät lukemaan sen Lukupiirissä 😉😄 Edellyttäen tietysti, että se on vielä kasassa.
VastaaPoistaMukavia pääsiäispäiviä!
Oioi, sattuipa kivasti. Voi olla ettei osaisi siellä käyttäytyä jos menisi vaikka turistiksi sinne. Mutta tuskin tulee lähdettyä,kun ei lähemmäksikään tule lähdettyä.
PoistaViime kesänä tuli alettua käymää sushi-ravintoloissa, jotka ei tietenkään ole ihan oikeaa japanilaisuutta. Mutta enverran että puikoilla olen opetellut syömään :D
Alkaa tämä pääsiäinen olla lopuillaan, mutta kiitos vaan.
On aina yhtä hämmästyttävää nähdä keväällä kukkivia kukkia. Talven aikana ne tuntuvat katoavan ikuisiksi ajoiksi.
VastaaPoistaMinä tein eilen pullaa ja tänään suolaisia muffinsseja. En edes muista, koska olisin viimeksi leiponut. Ei ollut sen kummemmin pääsiäinen mielessä, mutta tein varalle, jos joskus tulee vieraita. Muuten pääsiäinen menee töissä.
Olen viettänyt kymmeniä vuosia pitkäperjantaisin soittokeikalla yhden urheiluseuran järjestämässä juhlassa. Nyt sitä ei ole, kun kaupunki ei enää anna juhlapaikkaa käyttöön.
Muistan myös yhden pitkäperjantain, joka oli erityisen pitkä, koska minulla oli aivan hirveä migreeni.
Mukavaa pääsiäistä!
Hyvä kun ei nyt ollut migreeniä. Kiva se on leipoakin, varsinkin jos joku muu syö niitä. Itelle ei viiti, vieläkin on sitä kääretorttua, mutta tänään se menee.
PoistaKiva löytää puistosta uusia kukkia, en ole ennen tässä liikkunut näin paljon ja näin aikaisin keväällä.
Ihanat kevätkukkaset.
VastaaPoistaIhanaa ja nautinnnollista pääsiäistä sinulle.
Kiitos, toivottavasti siellä on ollut kiva pääsiäinen!
Poista