..ja välillä tuulee ja varsinkin sataa, mutta välillä on aurinkoakin.
Kyllä taas on tullut viikossa muutoksia. Tulikettu päivitti itsensä ja nyt kysyy koko ajan käännetäänkö englanniksi tai suomeksi...mitäh... ja punaiset viivat on tekstin alla...En tiedä kuinka tämä taas alkaa sujua, blogin pitäminen nimittäin.Ajattelin palata elokuuhun vielä ja laittaa kuvia, kun käytiin Visavuoressa bussiretkellä elokuun lopussa. Silloinkin oli lähtiessä sateinen päivä, mutta onneksi sade taukosi siellä.
Ensin oli Kari Suomalaisen Valtapeliä näyttely, hänen elämästään ja piirroksistaan
En ollut paljonkaan niihin aikaisemmin tutustunut, mutta kyllä on ollut näissä pilapiirroksissa paljon ihan nykyaikaankin sopivia asioita. Hallitus on säästänyt menoista, aivan kuten nytkin...Näihin piirroksiin sai siellä tutustua ja lueskella. Niitä oli paljon siellä.
Siellä oli myös Hannu Palosuon taidenäyttely ja hän piti pitkän esitelmän taiteestaan siinä juuri kun mentiin, hän on jättänyt tauluissaan usein taustaa osittain "maalaamatta", esim varjojen kohdalta. Enpä ole tällaista aikaisemmin nähnytkään.
Olipa onni kun saimme myös opastuksen tänne, paljon uutta tietoa. Ateljé oli korkea ja valoisa tila, koska sinne piti mahtua tekemään suuria patsaita ja valoa piti olla mahdollisimman paljon, siihen aikaan ei ole ollut paljonkaan sähkövaloja saatavissa vielä 1900-luvun alussa.
Hänen tekemiä julkisia veistoksia on esim Näsinpuiston suihkulähteen ympärillä ja tunnetuimmat Helsingin rautatieaseman edustalla olevat Lyhdynkantajat.
Sitten menimme Kotimuseoon. Minähän hullaannuin heti hänen itse tekemiinsä uuneihin ja takkoihin. Aivan kuten tuolla ateljéssakin, ne olivat massiivisia ja upeita. Koti olikin tehty karjalaistyyliseksi ja aivan mahtavalle paikalle kallion päälle ja kupeeseen.
Pakko sanoa vielä, että olisi pitänyt tutustua tähänkin paikkaan netissä ennen sinne menoa, niin olisi saanut reissusta enemmän irti, kun en ollut ennen käynyt siellä. Täysin ummikkona menin sinne, vaikka tietysti olen nähnyt näitä patsaita monessa paikassa.
Hei vaan taas ja hyvää syyskuun jatkoa!










Ihanat syksyiset kuvat. Onpas tuolla sieni poikineen ja tosi paljon pihlajanmarjoja tuossa pihlajassa.
VastaaPoistaKivoja näyttelyitä. Nuo Karin piirrokset ovat tuttuja. Niitä oli ennen sanomalehdissäkin esillä.
Kiitos! Kyllä se tämä syksykin lamaannuttaa vähän, vaikka kesän kuumuus lamaannutti myös. Mulla on aina syksyt olleet vaikeita, sade ja pimeys. Saa ny nähä miten tämä menee. Ennen oli haaveena lentää jonnekin etelään, mitä ei ole koskaan kyllä voinut toteuttaa.
PoistaNiin, vois lainata kirjastosta Kari Suomalaisen töistä tehtyjä kirjoja ja tutustua niihin lähemmin :D
Ihania kuvia ja kiitos kun veit meidät taas museokierrokselle 💖leppoisaa viikonloppua 💖
VastaaPoista