perjantai 17. huhtikuuta 2026

Huhtikuu jatkuu

 Taas on viikko mennä sujahtanut, mitähän minä lienen tässä puuhannut. Vaikka aina välillä on mielessä että pitäisi käydä täällä blogissakin.

11.4.
No, olenhan minä kävellytkin joka päivä. Ja koettanut etsiä kukkia. Vaikka välillä on ollut pilvistäkin, niin muutamia kukkia on putkahtanut maan pinnalle puistossa. Lisäksi on tulppaanien ja narsissien varsia näkynyt mutta ei kukkia vielä. Yöpakkasia on kuitenkin ollut ainakin alkuviikolla, niin kait se hillitsee kevään tuloa. Ja alkaa vaikuttaa kuivaltakin nurmikot. Nyt jos sataisi niin varmaan vihertyisi paikat.


12.4.

Katselin näitä leskenlehdenkin kukkia monena päivänä, mutta ei tässä näitä pistänyt silmään kuin vähän sorakasan reunalla.

Kävin pyöräilemässä viime sunnuntaina, ja  katselemassa Tampereen kuuluisella lintujärvellä lintuja, ei vaan tullut kuvattua niitä, kun ei kuitenkaan onnistu. Siellä oli joutsenpari ja tietysti muita vesilintuja.  

Oli hieno ilma ja kävin myös Viinikan kirkolla ja pääsin nyt käymään sisälläkin. Sinne oli kohta tulossa joku tilaisuus, joten katsoin vain ovilta. Näytti hienommalta kyllä kuin kuvassa.

Siellätäällä näkyy jotain kukkia nurmikollakin, tässä nyt olivat muiden keskelle varmaan karanneet.

Orvokitkin voisi jo pärjätä ulkona. Ei vaan ole mitään mihin istuttaa niitä. Nämä ovat ihan muiden kukkia.

Sensijaan olen viime päivinä sohrannut itselle tällaisia "kukkia" paperista ym. Koska joutavalla pitää olla jotakin välipuuhaa, kun ei aina jaksa koko ajan lukeakaan eikä kävellä 😁😆 Laitan nämä tekemiini roskapaperi-kirjoihini.

Piti vielä sanoa, että viikonloppuna on täällä Pirkanmaan Taide-suunnistus 18-19.4.2026 klo 11-17 on vapaa pääsy moniin taiteilijoiden ateljeihin. Olen useampana vuonna käynyt tutustumassa moniin paikkoihin ja aina näkee siellä monia kivoja juttuja.

Moi moi taas! 

8 kommenttia:

  1. Kiitos kun muistutit taidesuunnistuksesta. Täällä on kolme paikkaa avoinna. Saa nähdä jaksanko lähteä, selkä on vielä vaan riesana, kun enemmän joutuisi kävelemään. Mutta onneksi autolla pääsen, joten tuohon lähimpään ainakin pystyn menemään.

    Onpa kauniin sininen orvokki!

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Kiitos! Onpa ikävä kun vielä selkä vaivaa.
      Kiertelin molempina päivina katselemassa Taidesuunnistuksia. Monessa aikassa oli useampia yrittäjiä, joten tuli aina monta/ pvä tavattua. Ihan uskomattomia paikkoja kyllä oli.

      Poista
  2. Hienoja kukkia, etenkin nuo askarrellut. Olet taitava.

    VastaaPoista
  3. Mitähän kivaa mahdoit löytää taidetapahtumasta. Varmaan vinkkejä myös omiin juttuihin. Kukat ovat jo ennakointia 😊

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. No ainakin virikkeitä sai, mutta itsellä ei ole taitoja maalailla tauluja. Oli oikein mukavia kohtaamisia nuorten yrittäjien kanssa, sekä myös harrastajien töitä oli jossain esillä.

      Poista
  4. Voi miten kauniita kukkia oletkaan tehnyt, olet todella taitava!
    Kuljette varmaan Pojan kanssa samoilla reiteillä; lintuja ja kukkia etsimässä ja ihailemassa 😊 Ehkäpä olette joskus osuneet vastakkainkin.

    VastaaPoista
    Vastaukset
    1. Oioi, ei sitä tiedä, usein tulee vastaan miehiä kameroineen ja naisia myös.
      Kiitos, olen hurahtanut paperiaskarteluunkin ja "roskataiteeseen", mutta välillä pitää laittaa kaikki pois ja siivota.

      Poista