Tässäpä tulee loput Museokorttelin kierroksesta, vaikka eihän tässä tullut ihan kaikkia "koteja", mutta jos vaan kävely sujuu ja olette joskus kesäisin käymässä Tampereella, niin käykääpä katselemassa vanhan asumisen museota Amurissa.
Muistan kun ensimmäistä kertaa miehen kanssa lähdimme etsimään tätä museota ja hänellä oli tapana kysyä tietä jos joku tuli vastaan, niin kysyimme tätä eräältä vanhalta rouvalta joka istui puiston penkillä jossain Amurissa päin. Hän tokaisi äkäisesti, "Ei täällä ole mitään nähtävää", no Kiitos vaan, olihan meillä opaskartta...
Kirjoitan tätä aamulla 17.6. ja 10 vuotta sitten mieheni kuoli yöllä Saattohoitokodissa. Silloin oli perjantai ja vasta viikon päästä oli Juhannus, toisin kuin nyt Juhannus on jo tämän viikon lopussa.
![]() |
| Värinokkonen jonkin asunnon ikkunalta |
Huomaa lasten lelut lattialla, eniten silmääni pisti tuo pieni pyykkilauta ja hevonen työkaluineen. Lasten lelut muistuttivat oikeita aikuisten silloisia työkaluja. Minulla oli lapsena samanlainen peltivanna, joka on tuossa uunin vieressä.Kätevää, osuuskaupan hoitaja asui sen peräkamarissa, eipä ollut pitkä työmatka. Kaupan hyllyssä oli samanmutoisia kannuja kuin oli meilläkin :) Kaupanhoitaja hoiti myös kirjanpidon makuukamarissa.
Siellä oli hyllyssä kaikkea kaunista, joita tarvitsi. Nuo langat näyttää aika tutuilta.
Kirjanpito tässäkin tehtiin siellä olohuoneen kirjoituspöydällä.
Saman perheen lastenhuone sitten tässä...
Huomaa, Nuo tinasotamiehet sikarilaatikossa :))Mun lapsuudenkodissa on myös tuollainen sängynpeite
Seuraava aikakausi on jo minunkin lapsuudesta tuttua, tässä kodissa oli jo oma sähköhellakin, ei tarvinnut keitellä yhteiskeittiössä.
Gobeliini seinällä, kiikkutuoli, sohvatyynyt, tarjottimet seinällä, käkikello, TV, maitopussit ja niitä leikattiin ja virkattiin mattoja, sokerilla kovetettu virkattu "kori"
Kierros ei loppunut vielä tähänkään Museossa, mutta minun kärsivällisyys (kuvien muokkaukseen) ja varmasti teidänkin :) saattoi loppua.
Minulta päättyi myös Museokortin voimassaolo, joten ehkäpä en hanki jatkoa näillänäkymin ja tulee taukoa Museossa käynteihin, joskus on myös ilmaisia käyntipäiviä, mutta silloin siellä on yleensä paljon kävijöitä.
Meillä ei ole erikoisemmin mitään juhannus suunnitelmia, eikä grillata mitään. Olisi tietysti kiva jos ei sataisi vettä, mutta hellettä en kaipaisi.
Oikein hyvää Juhannusta!









Sinulla on tänään suruntäyteinen muistelupäivä. Aikaa saa kulua vuosi tai kymmenen, mutta tärkeä ihmiset pysyvät sydämissämme.
VastaaPoistaParhaillaan saattohoidossa oleva ystäväni kierrätti minua ahkerasti Tampereen nähtävyyksissä, museoissa, näyttelyissä ja ihan vain rakennuksiakin ihailemassa. Tampereella on valtavasti nähtävää. Voisin hyvin viettää siellä useamman päivän putkeen.
Hyvää Juhannusta sinulle!